Publikováno: v sekci: Aktuality.

Britský Provident Financial má potíže a akcie mu během jednoho dne klidně padají až o 70 %.

Akcie britské půjčkové společnosti Provident Financial Group během úterý padají skoro o 70 procent. Firma ohlásila svou letošní ztrátu kvůli nezvládnuté reorganizaci. Providentu se nevede ani s novým modelem nabízení půjček, kdy soukromé finanční zprostředkovatele nyní nahradili vlastní zaměstnanci. V České republice Provident Financial Group nepůsobí. Stejnojmennou půjčkovou společnost ale provozuje skupina International Personal Finance. Česká firma Provident Financial byla součástí britské skupiny. V roce 2007 tuzemskou pobočku prodala společnosti International Personal Finance Group – IPF a současné potíže PFG se tuzemské firmy netýkají.

Britská finanční společnost Provident Financial Group – PFG

Z částky za jeden cenný papír na londýnské burze 17,45 libry se cena za den blížila hranici 5,5 libry. Tržní kapitalizace této společnosti se během několika hodin snížila na 1/3 a měla hodnotu kolem 830 milionů liber, tedy 23,5 miliardy korun. Finanční analytici navíc varují, že akcie firmy budou ještě klesat. Nápad své agenty na půjčky zaměstnat se nevyplácí. Za dramatickým oslabováním akcií je rozjetý plán přeměny byznysu. Půjčky nabízeli partnerští podomní zprostředkovatelé. Firma jejich počet snížila z původních 3 800 na 2 500 a začala půjčkové agenty zaměstnávat. Od Providentu odešlo více zprostředkovatelů, než společnost čekala.

Transformace firmy

Firma oznámila, že jí spadl pololetní zisk o 46 % na 90 milionů liber. Loni za rok Provident vydělal 334 milionů liber před zdaněním. Ředitel firmy Peter Crook ještě v červenci všechny přesvědčoval, že Provident vlastní transformaci zvládne. Akcionářům slíbil vyplacení půlroční dividendy. Nyní oznámil, že na svou funkci rezignuje, a společnost ohlásila v letošním roce dosah ztráty v odhadu mezi 80 až 120 miliony liber, tedy 2,2 až 3,4 miliardy korun. Navíc její akcionáři s dividendou teď počítat nemají. Ochrana firemního kapitálu nevyplacením půlroční a zřejmě i roční dividendy, je odpovídající reakcí podle nového šéfa firmy jménem Manjit Wolstenholme.

 

Sdílet