Publikováno: v sekci: Aktuality.

Přehled regulací v zemích, které jsou pro trhy v současné době nejdůležitější. Díky vysokému růstu cen digitálních měn zápasí svět s konceptem kryptoměn a hledá způsob, jak s nimi naložit.

Spojené státy americké

USA nemá v současné době jednotnou normu, jak kryptoměny regulovat. Komise pro cenné papíry a burzy – SEC, ale varovala investory ohledně rizik spojených s digitálními měnami, když několik podvodných ICO ukázalo na potřebu regulací tohoto sektoru. Komise pro dozor nad termínovými obchody – CFTC je prvním americkým regulačním orgánem, jenž povolil veřejné obchodování kryptoměnových derivátů. Ministr financí Steve Mnuchin varuje před praním špinavých peněz. Rada pro dohled nad finanční stabilitou – FSOC, vytvořila pracovní skupinu pro zkoumání kryptoměnových trhů. Skupina G20 má zabránit, aby se Bitcoin stal ekvivalentem bankovního účtu ve Švýcarsku. Jde ale o velmi silnou potřebu zavést regulace po celém světě a z USA jsou tyto snahy patrné.

Japonsko

Japonsko není moc liberální ohledně digitálních měn, i když by se to mohlo zdát. Přitahuje ale zájem kryptoměnových společností ze zemí, které pro ně vytváří dost nepřátelské podmínky, jako je Čína a Jižní Korea. Japonsko má ve srovnání s nimi zcela otevřenou náruč. Vykradení japonské burzy Coincheck, odkud zcela zmizela kryptoměna NEM v hodnotě 530 milionů dolarů, následně vyvolalo silnou reakci mezi lidmi i u regulačních úřadů. S kryptoměnami je to zde také nahnuté.

Čína

Čína stupňuje svůj tlak na vše kolem digitálních měn. Začalo to zákazem ICO, pak úřady zmrazily bankovní účty kryptoměnovým burzám, následně zcela vypudily těžaře a zavedly v celé zemi blokaci přístupu na veškeré kryptoměnové burzy světa. Čínská lidová republika je nejpřísnějším regulátorem kraptoměn na světě. Na začátku minulého roku ale ještě byly 3 největší burzy světa čínské a čínští těžaři vydolovali víc než 1/2 všech Bitcoinů. Regulace ČLR pod prezidentem Si Ťin Pchingem jsou tvrdé, ale dávají smysl, protože se Čína snaží omezit odliv kapitálu ze země a korupci.

Jižní Korea

V zemi jsou digitální měny rozšířené. Mezi oficiálními představiteli Koreje ale panuje značná neshoda, jak kryptoměny vlastně regulovat. Nejistota a možný negativní dopad regulace spustily na kryptoměnových trzích poměrně velké výprodeje. Výprodej 16. ledna 2018 je znám jako Rudé úterý. Pak byl 23. ledna schválen zákon zakazující používání anonymních účtů na burzách a 30. ledna začal platit. Dopady politických neshod posílila žádost amerických regulačních úřadů o vydání identifikačních údajů k bankovním účtům vedeným u 6. jihokorejských bank působících v New Yorku.

Indie

Indie už není přátelské prostředí pro digitální měny a letos začala proti kryptoměnám tvrdě zasahovat. Opět ve světle obav praní špinavých peněz, rozšiřování nelegálních aktivit, sponzorování terorismu a vyhýbání se daním. Země stále spoléhá na hotovostní platby, jsou zde zaváděny striktní regulace, ale společnosti si nemyslí, že by Indie dokázala regulacemi zakázat kryptoměny stejným způsobem, jako Čína.

Velká Británie a EU

Brexit je potvrzený na březen 2019, předpisy EU a VB jsou nyní jednotné. Britské ministerstvo financí a Evropská komise plánují skončit s anonymitou v oblasti kryptoměn opět na základě předpisů proti praní špinavých peněz, financování terorismu a vyhýbání se daním. Plán EU vyžaduje detailní identifikaci klientů burz a nahlašování podezřelých transakcí. Ministerstvo financí Velké Británie chce, aby byly digitální burzy a kryptoměnové peněženky převedeny pod působnost zákonů. Ministerstvo dodává, že ale nejsou žádné důkazy, že by digitální měny byly používány k praní špinavých peněz, ale riziko se bude zvětšovat. Opět možná vědí více, než my… Volání po regulacích v EU sílí.

Rusko

Guvernérka centrální banky je proti regulaci kryptoměn, zástupce ministra financí Alexej Mojsijev řekl, že jsou postaveny mimo zákon a investice do kryptoměn se mají umožnit zkušeným investorům. Vladimir Putin se přiklonil na stranu ministerstva a uvedl, že digitální měny s sebou nesou rizika. Ministerstvo financí navrhlo zdanit těžaře kryptoměn na ruském území. Ministerstvo zveřejnilo návrh zákona O digitálních aktivech, jasné definice tokenů, procedury pro ICO, právní rámec pro těžbu kryptoměn a obchody s nimi. To jsou ostřejší regulace, než v Japonsku, Švýcarsku, Bělorusku nebo v Arménii a jde o striktní regulace kryptoměn. Je nutno ale dodat, že právě díky striktnosti a disciplíně se Rusko v posledních letech zvedlo, zatímco Západní země padají dolů, a kdo to nevidí, je slepí.