Publikováno: v sekci: Aktuality.

Těžební a rafinérské společnosti prožívají těžké časy. A nejde jen o aktuální, krátkodobou situaci. Ceny ropy dlouhodobě klesají a drtivá většina společností zaměřených na její těžbu i zpracování se tak dostává do obrovských ztrát. A to včetně největších světových kolosů.

Jak se nyní ukázalo, dlouhodobě nízkým cenám „černého zlata“ i zemního plynu nedokážou odolávat ani tak obrovské nadnárodní společnosti, jakými jsou Exxon Mobil (největší veřejně obchodovaná ropná firma na Zemi) či Chevron (druhá největší ropná společnost v USA). Obě zveřejnily své výsledky hospodaření, a ztráty, do kterých se dostávají, jsou až neuvěřitelné. Poklesy oproti předchozímu roku se počítají v desítkách procent.

Exxon Mobil ztrácí už rok a půl

Největší světový těžař, společnost Exxon Mobil, je ve ztrátách už dlouho. Její zisky klesají již po šest kvartálních období a nikdo neví, kde a kdy se zastaví. V první čtvrtině letošního roku firma utržila 43,89 miliard dolarů, což je o víc než 15 miliard méně než před rokem. Čistý zisk klesl oproti předchozím 4,94 miliardám na pouhých 1,81 miliardy dolarů. Většina divizí společnosti má mnohem nižší zisky než dříve, snad jedinou, které se daří, je chemická divize, jejíž zisky rostou. Akcie společnosti se tak nyní obchodují za zhruba 43 centů za kus, přičemž před rokem si je investoři cenili na více než jeden dolar.

Chevron je v záporných číslech

Ještě horší situace panuje u společnosti Chevron, jejíž čisté zisky jsou tentokrát v červených číslech. A to dost hluboko. Tržby oproti prvnímu kvartálu 2015 poklesly o více než 11 miliard dolarů na 23,55 miliard. A čisté zisky? Ty se z 2,57 miliardy skokově dostaly do minus 0,725 miliardy dolarů. Přitom se společnost nyní odhodlala k velmi vážnému a oceňovanému kroku – i přes hlubokou krizi svým akcionářům vyplatí slíbenou dividendu v hodnotě 1,07 dolaru za akcii. Padnou na to další více než dvě miliardy dolarů. A k tomu hodlá Chevron i nadále investovat desítky miliard dolarů do nových projektů.

Sdílet