Publikováno: v sekci: Aktuality.

Vsadit se vyplatí na Unipetrol a bankovní skupinu Erste. 

Z úst analytiků stále častěji zaznívá, že ve druhé polovině letošního roku se zejména díky narůstajícím politickým rizikům zvyšuje současně také riziko korekce cen akcií. Doporučení tedy zní tak, že se nyní vyplatí zaměřit raději na dividendové tituly nebo na společnosti s vlastním růstovým příběhem. Konkrétně to je třeba na české burze atraktivní Unipetrol, ale dařit by se i nadále mělo i bankovní skupině Erste.

Jak jsou na tom akcie

V současné době jsou hlavní akciové indexy napříč regiony ve znamení od velice slušných zisků od začátku letošního roku. Například jde o širší středoevropský index CECEEUR, který si připsal včetně dividend 30 %. Růst nahoru v poslední době táhly zejména polské společnosti, které pochází z finančního a energetického sektoru. Výrazně naopak zaostaly rozvinuté trhy. Americký index S&P 500 posílil asi o 12 % a evropský Stoxx Europe 50 pak jen o 5 %. V následujících měsících lze očekávat vzhledem ke stále zvyšujícím se cenám akcií, ale zároveň i narůstajícím politickým rizikům zvýšené riziko korekce, které pravděpodobně nastane ve druhé polovině letošního roku. Z tohoto důvodu je doporučeno snižovat objem peněz investovaných zejména do akcií společností z cyklických sektorů. Je třeba se zaměřit spíše na defenzivní sektory a dále pak i na společnosti se stabilní dividendou a vlastním růstovým příběhem.

Zaměřeno na Unipetrol a bankovní skupinu Erste

Na českém trhu analytici stále upřednostňují zaměřit se na Unipetrol a bankovní skupinu Erste. Bankovní skupina Erste v současné době bude zejména těžit z postupné stabilizace všech úrokových marží a dále pak i z výrazného snížení bankovní daně, ke kterému došlo v Rakousku. Společnost Unipetrol má i přes jeho výrazný růst v letošním roce stále dobrý výhled na pokračující a velmi slušný růstový potenciál, který je daný zejména zlepšujícím se řízením ze strany jeho majoritního vlastníka. Dále je pak podpořen plánovaným spuštěním nové polyetylenové jednotky, která má být funkční od roku 2019. Navíc stále rostou šance na opětovné zařazení tohoto titulu také do prestižního indexu MSCI.

 

Sdílet