Publikováno: v sekci: Aktuality.

Rozdílné názory na hodnotu saúdské ropné společnosti Saudi Aramco přetrvávají. Objednávky dluhopisů stoupají každým dnem a trhají rekordy.

Mezi Saúdskou Arábií a bankami i nadále přetrvávají rozdílné názory na to, jak by měla být nakonec správně oceněna ropná společnost Saudi Aramco. Agentura Reuters má zprávy z informovaných zdrojů z daného odvětví a z bank. Společnost Saudi Aramco nyní opakovaně jedná s bankami o svém vstupu na burzu. Ještě tento týden se má sejít vedení podniku, které bude jednat o hodnotě společnosti.

Saudi Aramco

Korunní princ stanovil cenu této státní společnosti na začátku roku 2016, kdy také poprvé navrhl prodej akcií. Hlavním cílem je rozšířit záběr saúdskoarabské ekonomiky mimo ropný průmysl. Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán trvá na svém názoru, že hodnota podniku činí 2 biliony dolarů, v přepočtu tedy asi 46 bilionů korun. Někteří bankéři a odborníci však oponují, že by měla země snížit cílovou hodnotu zhruba na částku 1,5 bilionu dolarů. Své ceny se ale princ chce držet i nadále, přestože mu ji mnoho bankéřů nedoporučuje.

Budoucnost ropného průmyslu

V posledních třech letech už byl v mnoha zemích světa urychlen odklon od fosilních paliv, aby tak přispěly k avizovanému omezení globálního oteplování. Pod zvýšeným tlakem jsou v současné době i ceny ropy. Rozdílný názor na cenu společnosti by mohl zpozdit prodej nabízených akcií na trhu. Management Saudi Aramco odmítl zprávu jakkoliv komentovat. Mediální úřad saúdskoarabské vlády se na žádost agentury Reuters o komentář odmítl vyjádřit a neodpověděl.

Vstup na burzu a objednávky dluhopisů

Investoři očekávají vstup Saudi Aramco na burzu s napětím a objednávky dluhopisů trhají rekordy. Hodnota objednávek prvních zahraničních dluhopisů největší ropné společnosti na světě už překonala 100 miliard dolarů, v přepočtu asi 2,3 bilionu korun. Agentura Reuters uvedla, že jde zatím o největší poptávku po dluhopisech na rozvíjejících se trzích. Trhy mají před plánovanou primární nabídkou ve společnost důvěru, i když se mnoho investorů obává vlivu saúdské vlády na společnost.

Sdílet