Publikováno: v sekci: Aktuality.

Ropná společnost Saudi Aramco v Saudské Arábii znovu obnovila těžbu ropy na stejnou úroveň, jako měla před útoky. Jemenští povstalci znovu pohrozili dalšími útoky na ropná zařízení Saudi Aramco.

Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco obnovila těžbu ropy na stejnou úroveň, kde byla před útoky, které se odehrály dne 14. září na její ropná zařízení. Informaci oznámil generální ředitel obchodní divize firmy Ibráhím Búaínaín na tiskové konferenci ve městě Fudžajra ve Spojených arabských emirátech. Těžba ropy a veškerá kapacita byla plně obnovena už 25. září. Na dotaz, zda těžba už nyní činí 9,9 milionu barelů denně, odpověděl, že těžba ropy byla obnovena na cílovou úroveň nebo i trochu výše.

Útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs

Saúdská Arábie je v dnešní době největším vývozcem ropy na světě a současně je takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého právě v době nečekaného výpadku dodávek spoléhá mnoho zemí. Útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs, které se odehrály v polovině září a snížily těžbu ropy v Saúdské Arábii asi na 1/2 , tedy o 5,7 milionu barelů denně. Saúdská Arábie však dokázala udržet dodávky na stejných úrovních, jako tomu bylo před útokem, protože čerpala ropu ze svých značných zásob, které má k dispozici. K tomu nabízela i další ropu ze svých dalších polí.

Ropná společnost Saudi Aramco

Těžební kapacita společnosti Saudi Aramco byla podle informací obnovena na 11,3 milionu barelů denně. Saúdští činitelé k situaci uvedli, že do listopadu by měla těžby ropy dosáhnout výše 12 milionů barelů denně. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z odpovědnosti za útoky obvinil Írán a na svém Twitteru nedávno uvedl, že neexistují žádné důkazy o tom, že by údery přišly právě z Jemenu.

Hrozba dalších útoků

Nedávno však podle agentury Reuters jemenští povstalci známí jako Húsíové znovu pohrozili dalšími útoky na ropná zařízení Saudi Aramco. Podle nich se ropná zařízení saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco mohou kdykoliv stát dalším terčem útoků. Současně vyzvali všechny cizince, aby se raději nezdržovali v jejich blízkosti.

Sdílet