Publikováno: v sekci: Aktuality.

 

Saúdská Arábie se sice vzdává části podílu na trhu ve prospěch USA, ale příkladně dodržuje dohodu o omezení těžby.

Nejpádnějším důvodem je snaha získat za prodej části největší ropné firmy světa Saudi Adamci co nejvíce peněz. V důsledku prosincové dohody zemí kartelu OPEC a mnoha dalších těžařů o omezení těžby se nyní cena ropy stabilizovala kolem 50 -ti dolarů za barel. Saúdská Arábie je v současné době největším těžařem ropy v rámci kartelu. Současně je také na druhém místě největšího producenta světa. Může být zcela ukázkovým příkladem v rámci plnění nižších těžebních limitů. Dohodu striktně dodržuje i přesto, že se vědomě vzdává části z celkového tržního podílu ve prospěch Spojených států. Ty při současných cenách ropy naopak přistoupily k intenzivní těžbě z břidlic. Celkově tak navyšují celosvětovou nabídku ropy.

Důvody, jejich pozadí a akcie státní firmy Saudi Aramco

Nejde o tak nezištné důvody příkladného dodržování pravidel těžby, jak by se na první pohled mohlo zdát. Podle Mezinárodního měnového fondu by Saúdské Arábii měla díky poklesu ceny ropy dojít hotovost již v roce 2020. Následovat budou další opatření. K jedné z forem doplnění finančního obnosu do státního rozpočtu bude úpis akcií státní firmy Saudi Aramco. Ta je v současné době největší ropnou společností na světě z pohledu objemu těžby, ale i celkových zásob ropy.

Veřejný úpis akcií (IPO) bude v největším rozsahu

IPO – Initial Public Offering je první veřejná nabídka akcií. Půjde o největší veřejný úpis akcií (IPO) v historii, s celkovou odhadovanou hodnotou 2 biliony dolarů. Překoná ta i společnosti jako ExxonMobil nebo Apple. Tento veřejný úpis akcií by měl na newyorské burze nabídnout 5 % akcií společnosti. Půjde o velmi právně a účetně složitý proces přípravy IPO. Jeho dokončení se očekává na v rozmezí let 2018 a 2019. Do této doby tedy udělá Saúdská Arábie opravdu maximum proto, aby cena ropy nijak neklesla a následně pak společnost Saudi Aramco získala v IPO co největší ocenění jejích akcií.