Publikováno: v sekci: Aktuality.

Obchodovat s akciemi společnosti Saudi Aramco se má na domácí saúdskoarabské i zahraniční burze.

Saúdskoarabská vláda plánuje primární nabídku státní ropné společnosti Saudi Aramco. K tomu také přijala opatření, která souvisí s přípravou vstupu na burzu. Načasování nabídky akcií závisí na mnoha dalších faktorech. Společnost věří v příznivé podmínky na trhu. Dále jsou plánované akvizice mnoha operací v oblasti zpracování i prodeje ropy během několika nadcházejících měsíců. To, že by země odvolala domácí a zahraniční nabídku akcií, která má být největší nabídkou v historii, společnost popřela.

Vstup Saudi Aramco na burzu

Spekuluje se, že měla být zastavena činnost finančních poradců, kteří pracují na navrhovaném vstupu na burzu. Země přesunula svou pozornost také na návrh akvizice strategického podílu drženém u místního petrochemického výrobce Saudi Basis Industries. Rozhodnutí o odvolání nabídky mělo být přijato, ale nikdo informaci neoznámil, takže se nejprve oznámí zpoždění a pak teprve odvolání. Uvést společnost na burzu je zásadní pro saúdskoarabskou vládu. Chce otevřít ekonomiku světu a omezit svou závislost na těžbě ropy. To by ale podléhalo velkou kontrolu těžby ropa, na kterou společnost ani země nejsou připraveny.

Nabídka společnosti Saudi Aramco

Navrhovaná nabídka společnosti Saudi Aramco je hlavní částí reformy korunního prince Muhammada bin Salmána. Cílem je restrukturalizace ekonomiky království a následně i snížení závislosti na příjmech z ropy. Princ dokonce představil plán na prodej 5 % v ropné společnosti Saudi Aramco prostřednictvím nabídky akcií na domácí a zahraniční burze již v roce 2016. Prodej měl ohodnotit celou ropnou společnost nejméně na 2 biliony USD, tedy asi na 44,5 miliardy korun. Několik odborníků se ale shoduje, že je částka moc vysoká a zbrzdilo to proces přípravy dané nabídky.

Výsledky ropné společnosti Saudi Aramco

Dříve vylo ve výroční zprávě za loňský rok uvedeno, že je společnost i nadále připravena na nabídku akcií, která má být historickou událostí pro celou společnost. Společnost údajně měla rozpočet na platby poradcům stanovený do konce června a pak jej neobnovila. Činnost poradců tak byla pozastavena. Primární nabídka nebyla oficiálně odvolána, ale pravděpodobně odvolána bude. Přípravy na primární nabídku zpomalily zejména spory kvůli ocenění firmy či výběru místa pro zahraniční nabídku jak mezi představiteli země, tak i mezi poradci. IPO se podle původních plánů měla uskutečnit loni. Po několika odkladech sto má být v roce 2019.

Sdílet