Publikováno: v sekci: Aktuality.

Kvůli silné koruně dostanou letos zemědělci opět nižší dotace a může za to silná koruna. Likvidace našeho zemědělství z EU je v plném proudu.

Nejdříve jsme zrušili JZD, pak chovy i zemědělství. Na poli máme řepku drancující naši půdu, v obchodech drahé máslo a vše dovážíme přes půl světa. Naše soběstačnost je ta tam. Ministerstvo zemědělství navíc snížilo dotační sazby na všechny důležité komodity, jako jsou brambory, chov masného skotu a pěstování chmele. Farmáři letos dostanou 3,3 miliardy korun, v loňském roce to bylo o dost více. Za pokles může zejména sílící koruna vůči euru. Snížení dotací by však prý nemělo ohrozit pěstitele cukrové řepy, kteří konečně na česká pole zaseli o 9 % této plodiny více než loni.

Posilující koruna vůči euru přivádí bídu

Stále posilující koruna vůči euru nyní snižuje českým farmářům neustále dotace. Ministerstvo zemědělství snížilo podporu na důležité komodity, jako jsou brambory, chov skotu na maso a na pěstování chmele. Loni touto cestou sedláci dostali 3,5 miliardy korun a letos jim daný resort přerozdělí 3,3 miliardy korun. Rozpočtové částky na citlivé komodity jsou v jednotkách eur fixně stanoveny. Došlo ke změně výměr ploch a počtu zvířat, na které letos zemědělci požádali o podporu. Stát navýšil sazby velmi razantně předloni a v roce 2014 zemědělci získali na tyto komodity 1,5 miliardy korun.

Jak je na tom zemědělství

V hlavní zemědělské platbě na plochu farmáři získají letos 3377 korun na hektar, V loňském roce to bylo 3514 korun. Ročně se v podpoře vyplatí 12,5 miliardy korun. Méně peněz dostanou zemědělci na ozelenění a sníží se podpora pro začínající farmáře. Josef Stehlík, předseda Asociace soukromého zemědělství tvrdí, že farmáře nižší dotace neohrozí. Rozdíl je v řádech jednotek procent a doufá, že to nebude mít zásadní vliv ani na drobnější české zemědělce.

Snížení podpory

Snížení podpory zatím neohrozí pěstitele cukrové řepy, kteří se nyní perou s volným trhem. Začátkem října v Evropě padly cukerné kvóty, které ve velkém svazovaly ruce zemědělcům a cukrovarům. Tuzemští pěstitelé se na další období připravili a na česká pole zaseli o 9 % cukrové řepy. Nyní se cukrová řepa pěstuje na 66 000 hektarech. Zemědělci na tuto tzv. citlivou komoditu dostanou dohromady 450 milionů korun. Částka se dělí podle plochy, na které se cukrovka pěstuje. Je zde ale dostatečně pravděpodobná vize, že se dotace budou příští rok zase snižovat a k naší soběstačnosti se už zřejmě zpátky neprobojujeme. Zemědělcům se pak ani nevyplatí vyjet na pole. Ta prodají zahraničním investorům a už nám nebude patřit ani ten zlomek půdy, co nám ještě zůstal.