Publikováno: v sekci: Aktuality.

Obchodování v USA zaznamenává značné výkyvy. Hlavní americké akciové indexy v poslední době vykazují velké pohyby a nestabilitu.

Velké výkyvy na americkém trhu jsou na denním pořádku. Akciové trhy po silném růstu v reakci na dobré zprávy týkající se vývoje obchodní války mezi USA a Čínou nejdříve umazaly více než 1 % zisků a následně se dostaly do ztráty 1 %. Za velkým poklesem opět stálo prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. V zahraniční politice se mu ve vyjednávání s Čínou daří. To se ale nedá říci o domácí scéně. Zde čelí velké kritice ze strany demokratů zejména kvůli stavbě zdi mezi USA a Mexikem.

Ovlivnění trhů

Právě tato zeď stála na začátku prudkého obratu na trhu. Americký prezident Donald Trump totiž prohlásil, že pokud nebude vládou schválen plán na stavbu zdi mezi USA a Mexikem za 5 miliard USD, toto vládu dočasně zbaví moci. Velký výkyv na trzích se pak zase srovnal a trhy nakonec dokázaly uzavřít dokonce poblíž nuly. Trh nakonec zřejmě vyhodnotil dosažení dohody mezi USA a Čínou jako stabilnější téma pro tvorbu kurzu.

Situace na trhu

Napříč jednotlivými sektory se v poslední době nejvíce dařilo automobilovému odvětví. To si díky posunu pozitivního jednání s Čínou polepšilo. Prezident Donald Trump zvažuje zrušení cel na vozy dovážené z USA. Nejlépe na tom byly společnosti, GM, Ford a Tesla. Dále se dařilo technologickému sektoru se dařilo, který je velmi citlivý na zprávy pojednávající kolem obchodních válek. Nejlépe se dařilo společnostem Alphabet a Microsoft.

Očekávaný vývoj na trhu

Na amerických trzích je to ale díky Trumpovu proříznutému jazyku stále jako na houpačce. Očekávaný vývoj je i nadále nejistý. V současné době totiž více než kdy jindy o osudu vývoje cen akcií rozhodují právě politici v čele s prezidentem Donaldem Trumpem. Analytici nabádají k ostražitosti. Je třeba velké ostražitosti a nutnost přizpůsobení obchodní strategie značně nepředvídatelným krokům amerického prezidenta. Utlumení obchodní války s Čínou by mohlo portfoliím jednotlivých investorů ke konci roku vylepší bilanci. Je třeba ale celou situaci na trhu bedlivě sledovat.