Za neuhlídání účtu zaplatí stát 31 milionů korun za ukradené akcie ČEZ. Vrchní soud v Praze definitivně přiřkl konečnou sumu.
Vrchní soud v Praze již naprosto definitivně přiřkl 31 milionů korun odškodného jmenovitě Ivanu Gregorovičovi, kterému v roce 2004 podvodníci ukradli z účtu 140 000 akcií ČEZu. Daňové poplatníky ale asi nepotěší, že to zase padne na jejich hlavu. Platit odškodné nebude makléřská firma, ale jako vždy stát. Akcie podvodníkům neoprávněně vydalo přímo ministerstvo financí.
Konečný účet vzroste
Ivan Gregorovič čekal na rozhodnutí celých 12 let. Makléřská firma Sati mu ukradla akcie, které byly uloženy na účtu u Střediska cenných papírů. Účet však zdaleka nebude konečný a tato uvedená suma zahrnuje pouze cenu akcií v době krádeže. Ivan Gregorovič si dále nárokuje také ušlý zisk ve výši 200 milionů korun. Kromě uvedených 31 milionů korun musí navíc ještě ministerstvo zaplatit téměř 1 milion Gregorovičovým právníkům. To přijde daňové poplatníky pěkně draho. Tyto podniky prostě vždy měly zůstat státní.
Makléřská firma samozřejmě zkrachovala a vše zaplatí stát. Krádež umožnilo tehdejší Středisko cenných papírů, které se stačilo mezitím přeměnit na Centrální depozitář. Vydalo 140 000 akcií ČEZu makléřům, aniž by si předem ověřilo, zda mají od Ivana Gregoroviče plnou moc s akciemi nakládat.
Makléři před soudem
Městský soud přiznal v Praze 31 milionů korun v loni v červenci. Ministerstvo financí je právním nástupcem střediska a přímo na to podalo odvolání. Vrchní soud v Praze jej po krátkém jednání zcela zamítl. Odvolání bylo zcela zbytečné, protože již před více než rokem tuto chybu Střediska cenných papírů přece pravomocně uznal.
Na zmizelé akcie se přišlo počátkem roku 2005. Soud pravomocně poslal do vězení 2 ze 3 makléřů, kteří se podíleli na krádeži, třetí pár dní před začátkem procesu spáchal sebevraždu. Soud ale konstatoval, že Středisko cenných papírů očividně porušilo své povinnosti, když si od makléřů nevyžádalo potvrzení, zda nohou s akciemi Gregoroviče nakládat.
Konečná genialita nejvyšší ceny
Kdyby akcie zůstaly majetkem Gregoroviče, pouze na dividendách by za uvedených 12 let získal 59,8 milionu korun. Proto se ve své druhé žalobě, kterou staví na tom, že chtěl tyto akcie prodat v roce 2007, domáhá odškodnění. Tehdy akcie dosáhly své nejvyšší hodnoty a překročily tak cenu 1 400 korun za jednu akcii. V době krádeže se jejich cena pohybovala od 200 do 300 korun, nyní se prodávají za 430 korun za jednu akcii.
Celkovou škodu spočítal původní majitel na 204 milionů korun, což ministerstvo financí zpochybňuje. „To chce říct, že byl natolik geniální, že odhadl přesně den, kdy bude cena akcií nejvyšší, aby je prodal?“ podivil se při jednání právní zástupce státu Michal Sladký. Soud si zřejmě nechá vypracovat znalecký posudek.