Publikováno: v sekci: Aktuality.

Světový obchod se zbožím v letošním roce podle odhadů kvůli pandemii covid-19 klesne o 13 až 32 %. Pokles bude podle WTO mnohem prudší než v době globální finanční krize před deseti lety.

Světová obchodní organizace – WTO uvedla, že pokud budou jednotlivé země spolupracovat, v příštím roce, až pandemie odezní, by se měl obchod zotavit. Do výhledu nejsou zahrnuty služby. WTO odhaduje, že obchod se službami bude koronavirem zasažen nejhůře, a to zejména kvůli omezením v dopravě a cestování.

Ekonomické dopady

Rozpětí odhadu letošního poklesu je velmi široké. Podle WTO je nejisté, jaké ekonomické dopady tato bezprecedentní zdravotní krize představuje. Generální ředitel WTO Roberto Azevedo ve svém prohlášení označil výhled za „ošklivý“. Přesto připustil, že je rychlé a energické oživení možné. Přijímaná rozhodnutí určí budoucí podobu zotavení i celkové vyhlídky globálního růstu. Důležité bude hlavně udržení otevřených a předvídatelných trhů pro obnovení investic. Pokud země budou spolupracovat, oživení bude rychlejší, než pokud bude každá země jednat sama.

Pokles ekonomiky o desítky procent

V letošním roce asi všechny regiony zažijí pokles obchodu o více než 10%. Nejhorší ztráty zaznamená vývoz ze Severní Ameriky a Asie. Prudší pokles nastane i v sektorech zaměřených na elektronické a automobilové produkty. Na příští rok WTO předpovídá růst obchodu o 21 až 24 %. Výsledek ovlivní doba trvání epidemie a reakce politiků. V loňském roce WTO potvrdila pokles obchodu se zbožím o 0,1 %. Hlavním důvodem bylo hlavně obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou nebo zpomalení ekonomiky. V říjnu 2019 WTO předpovídala letošní zvýšení obchodu o 2,7 %. Za loňský rok pak počítala s růstem o 1,2 %.

ČNB

Sněmovna schválila, že Česká národní banka může obchodovat s cennými papíry s delší splatností, s více institucemi na finančních trzích a může více nakupovat státní dluhopisy. Rozšíření platí do konce příštího roku. Předlohu musí schválit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman. Nákup cenných papírů bude preventivní a umožní ministerstvu financí se snáz financovat na finančním trhu za výhodnějších podmínek.

 

Sdílet