Publikováno: v sekci: Aktuality.

Průmyslové kovy začínají rok silně

PROGNÓZA

Navzdory zpomalující se poptávce Číny, jako předního spotřebitele základních kovů, pokračoval index LME (London Metal Exchange) trvalým růstem, a v únoru 2021 dosáhl 4000 bodů. Ekonomické výhledy zůstávají příznivé: znovuotevření ekonomik v nadcházejících měsících a postpandemické plány hospodářských stimulů podpoří trh průmyslových kovů v roce 2021. Zisky by mohly být utlumeny, pokud budou očkovací kampaně zaostávat nebo bude ekonomické oživení slabší, než se očekává. Globální poptávka po základních kovech v roce 2021 se očekává růstová, díky čemuž se index LME dostane na roční průměr 4 000.

Index LME

Index LME

 

Aby zvládla hospodářský a finanční dopad pandemie, Čína zavedla program masivních investic do infrastruktury a podporující průmyslová odvětví. Po krátké kontrakci se čínská průmyslová výroba odrazila v reakci na zahraniční poptávku ze zemí, které byly v lock down režimu.

v roce 2020 (graf 8). Toto zotavení ve tvaru V mělo za následek nárůst v čínské poptávce po základních kovech a posilování cen. V době, kdy byly globální ekonomiky v stagnaci, index LME podpořen čínským oživením, vykázal 57% růst (od polovina března do začátku ledna 2021) (graf index LME). Ačkoli Lze očekávat, že čínská poptávka se poněkud konsoliduje, ekonomické výhledy upřednostňují nárůst globální poptávky v roce 2021.

Průmyslová produkce ve vybraných státech, Zdroj: OECD (2020)

Průmyslová produkce ve vybraných státech, Zdroj: OECD (2020)

 

Ve zbytku světa průmyslová výroba stoupá; několik zemí, například USA a členské státy Evropské unie ohlašují infrastrukturní postpandemické plány, na bázi masivních ekonomických stimulů, které již započaly, nebo by se měly realizovat v nadcházejících měsících.

Sdílet