Publikováno: v sekci: Aktuality.

Petrochemický holding Unipetrol  se propadl do ztráty 65 milionů korun. Společnosti Unipetrol současně meziročně vzrostly výnosy o 6 % na 28,9 miliardy korun.

Společnost Unipetrol se v prvním čtvrtletí tohoto roku propadla do ztráty 65 milionů korun. V loňském roce naopak ve stejném období dosáhla čistého zisku 322 milionů korun. Výnosy naopak meziročně této společnosti vzrostly o 6 % na 28,9 miliardy korun. Zprávu potvrdil mluvčí společnosti Pavel Kaidl. Hospodářské výsledky negativně ovlivnila zejména rostoucí cena ropy a následně i nižší marže jak v rafinérské, tak i petrochemické oblasti.

Investice společnosti Unipetrol

Společnost Unipetrol během 1. čtvrtletí investovala 1 miliardu korun do výstavby plynové kotelny etylenové jednotky v Litvínově a také do plynové kotelny v Neratovicích. Investovala také do modernizace sítě čerpacích stanic Benzina a do rozvoje občerstvení Stop Cafe. Byl rozšířen počet čerpacích stanic u nás i na Slovensku, kde se chce společnost dostat na první příčku.

Rozsah činnosti

Objem zpracované ropy dosáhl v 1. čtvrtletí 1,8 milionu tun. Výrobní kapacity v petrochemické části byla využity z 88 % a v rafinérské části z 86 % a. Prodejní objemy rafinérských produktů dosáhly 1,48 milionu tun a petrochemických produktů 450.000 tun. Generální ředitel Unipetrolu Krzysztof Zdziarski doplnil, že společnost Benzina v současnosti v ČR provozuje 412 čerpacích stanic a stala se tak jedničkou trhu. Aktuální tržní podíl z prodeje pohonných hmot v ČR činí 23,4 %.

PKN Orlen

Společnost Unipetrol je v ČR jediným zpracovatelem ropy a vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina. Navíc je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která firmu vlastní. Největší polská rafinerská společnost PKN Orlen vykázala v 1. čtvrtletí čistý zisk 849 milionů zlotých, v přepočtu 5,1 miliardy korun. Zisk je meziročně nižší o 200 milionů zlotých.

 

Sdílet