Publikováno: v sekci: Aktuality.

Akcionáři jedné společnosti si spokojeně mnou ruce a těší se na ještě lepší časy, zatímco investoři té druhé jsou právě teď dost naštvaní. Podívejme se proto blíž na dění v Komerční bance a petrochemické a rafinérské společnosti Unipetrol, které nezávisle na sobě provedly veletoč s svými akciemi a dividendami.

Nejprve si přibližme dění v jedné z nejvýznamnějších českých bank, Komerční bance, která nyní dostála již dříve avizovanému příslibu na štěpení akcií. Už v lednu její mluvčí uvedl, že představenstvo předloží valné hromadě návrh na štěpení emitovaných akcií, a to v poměru 5:1. Což jinými slovy znamená, že každá akcie v hodnotě 500 korun má být jejímu vlastníkovi vyměněna za pět akcií v hodnotě vždy 100 korun. Pro akcionáře se tedy na první pohled nic nemění, ale Komerční banka díky tomu chce zpřístupnit své akcie více investorům. A jelikož se valná hromada před pár dny odehrála, návrh na štěpení akcií odsouhlasila. A aby toho nebylo málo, Komerční banka také na valné hromadě schválila vyplácení dividend v hodnotě 310 korun na akcii, což investoři jistě ocení.

Unipetrol prodělává

Úplně opačná situace je v rafinérské společnosti Unipetrol, která zveřejnila výsledky svého hospodaření za první kvartál letošního roku. A není to zrovna to, co by trhy chtěly vidět. Unipetrol se stále ještě vyrovnává s loňskou havárií ve svém závodě v Litvínově, což se podepsalo na jeho výsledcích. Tržby v prvním kvartále jen lehce překročily 17 miliard korun. Čistý zisk tentokrát navíc klesl do červených čísel, takže se ocitl ve ztrátě 25 milionů korun (pro srovnání, ve 4. kvartále roku 2014 byl čistý zisk 182 milionů korun). Největším „průšvihem“ se pro Unipetrol stal ukazatel EBITDA LIFO, který teď činí pouhých 350 milionů korun, přičemž loni to bylo přes 3 miliardy korun. Co to znamená pro akcionáře? Především to, že vedení společnosti váhá, jestli vůbec letos vyplatit dividendy.

Sdílet