Publikováno: v sekci: Aktuality.

O tom, že kryptoměny hýbou světem, není pochyb. Nejznámější jsou bitcoiny, ve kterých přijímá dary i UNICEF. Slibuje si od toho rychlejší pomoc dětem.

Agentura UNICEF nedávno začala přijímat dary v kryptoměnách. Představitelé největší globální organizace pro pomoc dětem chtějí tímto přístupem zefektivnit a zrychlit finanční pomoc všem potřebným.

UNICEF

Dětský fond Organizace spojených národů – UNICEF v loňském roce hospodařil s 6,7 miliardy dolarů, v přepočtu 157 miliard korun. V nedávné době začal přijímat peněžní dary i v digitálních měnách bitcoin a ethereum. Fond chce využít jejich výhody decentralizace a zrychlit převod financí. Kryptoměny se mají převést na místo určení, kde si je pracovníci fondu převedou na místní měnu. Organizace tak může ušetřit na klasických transakčních poplatcích účtovaných bankami.

Spuštění fondu v kryptoměnách

Za spuštěním fondu v kryptoměnách stojí Christopher Fabian z Unicef Innovation. Podle něj je umožnění dárcovství touto formou nezbytným krokem, aby organizace UNICEF mohla dobře fungovat i v následujících letech. Přijetí technologie blockchain současně umožní monitorovat pohyb peněz dárců potřebným. Díky tomuto kroku se připravuje na vstup do další dekády.

Humanitární pomoc

V oblasti humanitární pomoci není UNICEF první, kdo kryptoměny přijímá. Virtuální měny již využívá i americký Červený kříž a Světový potravinový program OSN. Kryptoměny, jako je například AidCoin a Pinkcoin mají financovat jen charitativní projekty. Rhodri Davies z Charities Aid Foundation připouští, že byla očekávání spojená s adopcí kryptoměn v sektoru humanitární pomoci před dvěma lety o něco vyšší. Dříve totiž byly limitovány jen na internetové projekty, jako je encyklopedie Wikimedia či Electronic Frontier Foundation poskytující právní pomoc pro ochranu svobody v digitálním světě.

Kryptoměny v humanitárním světě

Projekty, které budou financovány v rámci UNICEF pomocí bitcoinu nebo etherea mají být krátkodobého charakteru, aby se tak předešlo případné ztrátě ceny daru v případě, kdyby došlo k prudkému poklesu kurzu vůči klasické měně. Fond proto zvýší kontrolní mechanismy pro dary v digitální měně.

Sdílet