Publikováno: v sekci: Aktuality.

Ropa v jižní části ropovodu Družba, kterou teče surovina i do ČR je znovu kontaminovaná. Informaci potvrdil i vícepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Transpetrol informace ale popírá.

V jižní části ropovodu Družba, kterou teče ropa i do České republiky, byla znovu naměřena zvýšená kontaminace. Informaci zveřejnilo a potvrdilo hned několik zdrojů včetně vícepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka za ANO. Slovenský přepravce ropy Transpetrol informace ale popírá. Přeprava suroviny podle něj v současné době probíhá ve standardním režimu.

Kontaminovaná ropa

Zvýšené hodnoty organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie, byly podle Karla Havlíčka naměřeny na ukrajinsko-slovenských hranicích. Dodal, že do ČR zatím proudí čistá ropa a bude trvat ještě minimálně 2 dny, než k nám doteče znečištěná ropa. Podle něj jsou nyní ve státních rezervách ještě minimálně 2/3 kapacity ropy, což činí zásobu přibližně na 60 dnů. ČR již v minulosti kvůli kontaminaci odmítlo ropu z Ruska.

Zvýšená kontaminace

Petrochemický holding Unipetrol nyní situaci vyhodnocuje. Podle něj je v ropovodu nyní zbytková ropa, která je čistá a měla by sem přitékat ještě dva 2 dny. Je ale otázkou, zda se situaci bude řešit na slovensko-ukrajinských hranicích. Ve středu má být zřejmé, jak se bude tato situace dál vyvíjet. Mluvčí státního správce ropovodů Mero Radomíra Doležalová uvedla, že je ropovod Družba je na území České republiky v provozu a současná přeprava se uskutečňuje podle potřeb odběratele, kterým je petrochemická společnost Unipetrol. Se slovenskou společností Transpetrol jsou v kontaktu. Ropovod Družba na slovenském území je v provozu a kvalita ropy se trvale sleduje.

Transpetrol nařčení z kontaminace ropy v ropovodu odmítá

Slovenský přepravce ropy Transpetrol tyto informace popřel. Společnost se svými obchodními partnery analyzuje celou situaci a vzorky ropy průběžné vyhodnocuje. Dosavadní vzorky neprokázaly kontaminaci ropy a přeprava pokračuje ve standardním režimu.

 

Sdílet