Publikováno: v sekci: Aktuality.

Těžba ropy organizací OPEC byla v červenci nejnižší od roku 2011. Mimo jiné k tomu přispěly i uvalené sankce USA a snížení produkce v Saúdské Arábii.

Těžba Organizace zemí vyvážejících ropu – OPEC se v červenci snížila na nejnižší zaznamenanou úroveň za posledních 8 let. Za poklesem stojí snížení produkce v Íránu a Venezuele v důsledku sankcí USA. Vývoj ovlivnilo i dobrovolné snížení těžby největšího vývozce suroviny v Saúdské Arábii. Všech 14 členů kartelu těžilo 29,42 milionu barelů denně, tedy o 280 000 barelů méně než v červnu a současně nejméně od roku 2011. Propočty agentury Reuters vyplývají z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.

Výsledky průzkumu

Z průzkumu vyplývá, že se Saúdská Arábie drží plánu dobrovolného omezování produkce dokonce více, než požaduje dohoda o omezení dodávek OPEC a jejích spojenců. Dohoda byla v červenci prodloužena do března 2020 i bez ohledu na tlak prezidenta USA Donalda Trumpa, aby státy těžbu ropy zvýšily. Cenu ropy sráží dolů i obavy ze zpomalování světové ekonomiky. Navzdory nižším dodávkám cena ropy klesla z 75 dolarů za barel v dubnu na 65 dolarů.

Skupina OPEC

Skupina OPEC, kam kromě členů kartelu patří i Rusko a další státy, se v prosinci 2018 dohodla, že omezí nabídku na světovém trhu o 1,2 milionu barelů denně od 1. ledna 2019. Podíl OPEC na snížení je 800 000 barelů denně. Dohoda se vztahuje na 11 členů OPEC, vyjma Íránu, Libye a Venezuely. Těchto 11 členů kartelu dodržovalo v červenci své závazky na 163 %. Těžba se snížila i ve třech jmenovaných zemích vyjmutých z dohody. K největšímu poklesu došlo v Saúdské Arábii, která snížila zásoby ropy více, než stanovuje dohoda. Podle propočtů těžila 9,65 milionu barelů denně, i když kvóta činí jen 10,311 milionu.

USA a sankce

Spojené státy americké v listopadu opět uvalily sankce na Írán. Předtím vypověděly jadernou dohodu z roku 2015 mezi Teheránem a šesti dalšími zeměmi. Cílem je snížit prodej íránské ropy na nulu. Vývoz ropy z Íránu v červenci klesl z více než 2,5 milionu v dubnu 2018 na 100 000 barelů denně. Ve Venezuele poklesy dodávky kvůli výpadku proudu, sankcím USA vůči státní ropné společnosti PDVSA i dlouhodobému poklesu produkce. V Libyi těžba klesla po uzavření největšího ropného pole Aš-Šarára kvůli technickým potížím.