Když v roce 2013 redaktor magazínu Wired vytěžil 13 bitcoinů, rozhodl se je darovat charitě, neviděl v nich však žádný význam a rozhodl se je zničit. Toto rozhodnutí mu zabránilo v přístupu k současné hodnotě Bitcoinů 760 tisíc dolarů.
V roce 2013, Bitcoin nebyl tolik známou záležitostí. Redaktor Robert McMillan se mu věnoval
a rozhodl se postavit zařízení pro těžbu BTC, aby zjistil jak funguje. Bitcoinový experiment
ho ale příliš neohrozil a tak se rozhodl Bitcoinů zbavit.
„Nejpopulárnější světová digitální měna opravdu není nic jiného, než abstrakce,“
tak okomentoval Bitcoin v roce 2013. Poté dal najevo, že 13 BTC, které během tohoto malého experimentu vytěžil, zníčí. ,,Nakonec byla odpověď zřejmá. Zničíme soukromý klíč,
který používá naše bitcoinová peněženka. To ponechává naši hromadu bitcoinů uzamčenou
v digitálním trezoru na celou věčnost – nebo alespoň do doby, než někdo neprolomí šifrování SHA-256, které to celé zajišťuje.“
Tímto se Robet McMillan ocitl na dlouhém seznamu lidí, kteří vytěžili Bitcoin už v době kdy nebyl tak známý a ztratili k němu přístup dřív, než je jen napadlo že v budoucnu bude mít mnohem větší tržní cenu. McMillan měl však v úmyslu zníčit klíč k přístupu, na rozdíl
od ostatních, kteří podcenili úschovu.
Nelámejte nad Bitcoinem hůl
Tento případ by mohl být příkladem pro ty, kteří Bitcoinů nedůvěřují. Stejná situace se totiž může stát za dalších 10 let. McMillanovi se už v roce 2013 zdála těžba složitá, ale kdyby věděl, že dnes bude mít hodnotu kolem 1 bilionu dolarů, svých 13 BTC by si nechal a v složité těžbě pokračoval.
Ztráta Bitcoinů
Podle určitých studií se od vzniku Bitcoinů ztratily 3–4 BTC. Včetně těch které se ztratily je jich v oběhu asi 18,88 milionů, to znamená že prodat nebo koupit, záleží na rozhodnutí majitele,
se dá jen 14–15 milionů.
Zbývajících 2,2 milionu BTC se stále ještě nevytěžilo, tudíž neexistují, s těžbou se bude pokračovat až do roku 2140, většina by ale měla vzniknout už v této dekádě.
Těžaři každých 10 minut vytěží 6,25 BTC, to bude pokračovat až do roku 2024. Poté to bude 3,25 BTC v letech 2024–2028 a proces snižování o polovinu tak bude pokračovat každé 4 roky, tento proces se nazývá halving a je předem stanoven a je neměnný. Tím se Bitcoin stává platební sítí s neměnným pravidly, na kterou nemá dopad žádná společnost ani vláda.