Když rusko-ukrajinský konflikt vypukl, trhy zachvátily šoky – S&P 500 index a měny fiat se propadly, mezitím co ceny ropy a dalších komodit prudce vzrostly kvůli strachu z přerušení dodávek. Ačkoliv trhy s kryptoměnami zpočátku také trpěly propadem, Bitcoin se držel.
Bitcoin tak předčil většinu tradičních aktiv, včetně tradičních „bezpečných“ měn fiat, mezi které patří japonský jen (JPY) a švýcarský frank (CHF).
Je vidět, že v době krize začaly kryptoměny odhalovat pravou podstatu a dokazovaly, že nejsou jen dalším tradičním aktivem.
Odpovídá tomu i korelace mezi BTC a S&P 500 indexem, který se začal vytrácet, což naznačuje, že čas Bitcoinu jako bezpečného aktiva je pravděpodobně opět na obzoru.
Objemy obchodů s Bitcoiny v ruském rublu i ukrajinské hřivně, vrcholu dosáhly prakticky hned po ruské invazi.
Kolaps ruské národní měny a omezený přístup k dolarovým bankovkám během vlny sankcí obyvatele Ruska přiměly, aby se vrhli na kryptoměnu číslo jedna a další digitální aktiva.
Povaha kryptoměn jako měny bez hranic přitom Ukrajině umožnila získat miliony dolarů v kryptoměnách na podporu svých vojenských a hacktivistických skupin. I ukrajinská vláda přijímá dary v BTC, ETH a USDT a už vybrala přes 63 milionů dolarů.
Spoléhat se na tradiční banky je v době, kdy jsou vlády v chaosu, stále obtížnější. V Rusku i na Ukrajině se obyčejní lidé obracejí na kryptoměny jako na alternativu k finančním institucím, která omezuje přístup k cizí měně a bankovním účtům.