Kryptoměny nabízí mnoho způsobů, jak si vydělat. Jedním z těchto způsobů je i dobývání nových mincí, tzv.těžba. Podobně jako u zlata nebo uhlí jde o energeticky náročný proces. Rozdíl od dobývání surovin je ten, že digitální mince můžeme těžit v teoreticky domácích podmínkách.
K tomu, abychom mohli těžit digitální měny, nepotřebujeme žádná rypadla ani pracovat ve více či méně nepříznivých podmínkách. Stačí nám, aby výkon našeho počítače „půjčil“ potřebám sítě bitcoinových transakcí. Za to získá nárok na odměnu.
Kryptoměnové transakce fungují jinak než běžné bankovnictví. Veškeré údaje o kryptoměnových transakcích uchovává decentralizovaný řetězec, zvaný blockchain. Jeho přínosem je, že údaje v něm nekontroluje jedna entita, ale velké množství na sobě nezávislých počítačů po celém světě. Z tohoto důvodu mluví Andreas Antonopoulos, velký propagátor bitcoinu, o kryptoměnách jako o internetu peněz.
Klíčovým prvkem fungování blockchainu je nutnost zajistit, aby na kontrole jeho údajů a přidávání nových článků „řetězu“ transakcí spolupracovalo co nejvíce počítačů. Je prakticky nemožné, aby pak jedna entita údaje v řetězu falšovala. Narazila by tím na nekompatibilitu ostatních prvků sítě.
Motivací k účasti na schvalování transakcí je představa zisku, tedy vidiny zmíněné odměny za poskytnutí výpočetního výkonu.
Místo zlaté žíly počítače dolují poslední článek řetězce plateb, přesněji řečeno blok transakcí, který obsahuje údaje o platbách, informace o předchozím článku „řetězu“ a zároveň zašifrování, které musí procesory rozluštit, aby mohl být blok s transakcemi platný a mohli jsme ho do blockchainu přidat.
V současné době je výše odměny za těžbu bitcoinu 6,25 bitcoinu. K výplatě počítači, který je v daný moment nejrychlejší při řešení matematické úlohy, dochází každých 10 minut.
Těžba altcoinů
Kromě bitcoinu můžeme těžit i jiné kryptoměny, například odštěpený bitcoin cash, litecoin ethereum či monero. Podmínky, výše odměny a náklady jsou u digitálních aktiv odlišné. Princip těžby u jednotlivých mincí se tolik neliší.