Po prvotní panice kolem koronaviru se jako mávnutím kouzelného proutku přestalo mluvit o vývoji dění v Číně, aby se nešířila ještě větší panika. Návrat do zdánlivého normálu je tak trochu zavádějící. Část čínských továren zřejmě o své aktivitě vykazuje falešná data a výstup je zkreslený.
Centrální bankéři postupně zveřejňují své další přísliby, že jsou připraveni uvolnit měnovou politiku, aby se zabránilo hrozící recesi. Jsou připraveni pomoci ekonomikám nejvíce poškozeným epidemií nového koronaviru.
Centrální banky
Ke stanovisku americké centrální banky Fed, centrálních bank Japonska a Velké Británie se připojila i Christine Lagardeová, která vede Evropskou centrální banku. I ona prohlašuje, že je připravena přijmout v případě potřeby přiměřená a cílená opatření na podporu ekonomiky a hospodářství.
Překvapivý klid v Číně
Projevuje se velká snaha Číny znovu najet na plný hospodářský výkon co nejdříve, což je pochopitelné. Výpadek produkce Číny ovlivní zemi samotnou a současně i ekonomiky snad ve všech zemích světa. Zdánlivý klid na scéně ale provázejí pochyby a ekonomové se obávají statistických manipulací. Ve východní provincii Če-ťiang vláda nyní posuzuje stav výroby podle odběru elektřiny, což je dost chatrné měřítko. Některé podniky mohou zapnout stroje na prázdno, i když jsou zaměstnanci doma. Zda je to přitažené za vlasy se dozvíme jen stěží.
Propady a vzestupy na americkém trhu
Po velkém propadu akcií zaznamenaném v minulém týdnu zavládl klid na trzích. Americké akcie dokonce včera zažily svůj nejlepší den zaznamenaný od prosince 2018, kdy hlavní indexy vzrostly asi o 5 %. Nyní na ně navazují i trhy evropské. Širší index Stoxx 600 začal obchodování s nárůstem téměř 3 %. Zazářila zejména společnost Apple a investoři skupují zisky.
Jak je to na poli kryptoměn
Kryptoměny mají za sebou velmi příznivých 24 hodin. Bitcoin, který je nejrozšířenější virtuální mincí, si zvedl hodnotu o 5 %. Cena této virtuální mince se dostala těsně pod 9 000 dolarů. Ke zdolání devítitisícové mety ale opět nedošlo.