Publikováno: v sekci: Aktuality.

Koruna vůči euru na nejsilnější úrovni od konce kurzového závazku. Pomáhá jí očekávání růstu sazeb centrální banky.

Českou korunu na silných úrovních drží příznivá bilance zahraničního obchodu za měsíc květen. Dynamiku evropských průmyslových cen výrobců v květnu zasáhl pokles cen ropy. Květnové ceny průmyslových výrobců v oblasti eurozóny tak zřejmě kvůli propadu cen ropy meziměsíčně poklesly. Vliv levnějších komodit by do budoucna měl vést ke zpomalení i meziročnímu růstu výrobních cen. Jde o viditelný protiinflační faktor, ale i vliv levnější ropy a jejich derivátů podporující nabídkovou stranu ekonomiky i vyšší spotřebu v ostatních oblastech.

Nejvyšší od dubna 2011 je německé PMI

Německý PMI byl v minulém měsíci revidován ve směru nahoru na svou nejvyšší úroveň od dubna 2011. To naznačuje příznivou situaci v průmyslovém sektoru. Velmi mírné pozitivní revize dosáhl i celoevropský PMI z průmyslu. Naznačuje růst ekonomiky EMU o vysokých 0,9 % q/q v Q2 17. Kompozitní PMI se ale ocitá níže spolu s dynamikou ekonomiky +0,6 % q/q. Výhled pro růst evropského HDP v Q2 17 je předpokládán na 0,5 % q/q, a to i s riziky směrem nahoru díky příznivým zprávám z ekonomiky.

Euro versus dolar

Euro oproti dolaru kolísá a umazává si část předchozích zisků, v průměru oslabuje o ½ %. Jde s největší pravděpodobností o vybírání zisků po značném posilování společné evropské měny. Zahraniční obchod vykázal solidní přebytek a což zřejmě podrží korunu na současné silné úrovni. Poptávka po českých vývozech je stále příznivá a v příštích měsících se udrží, o čemž vypovídají i kladné revize německého PMI. Koruna se dostala na nejsilnější úroveň od konce kurzového závazku a pohybuje se nad úrovní 26,10 CZK/EUR.

Zvyšování sazeb České národní banky

Česká měna se tak i nadále drží nejvíce asi díky očekávanému zvyšování sazeb České národní banky. Růst sazeb bude znamenat mnohem vyšší atraktivitu koruny vůči euru a to zejména pro dlouhodobé investory. Bude také zároveň zajímavou příležitostí pro krátkodobé spekulanty. Potenciál pro další korunové zisky se jeví do budoucna spíše jako omezený a hranici 26 CZK/EUR bude velmi těžké nakonec prolomit.

Měny forint a zlotý

Kurz maďarského forintu je proti euru stále na stejné hladině. Polský zlotý vůči společné evropské měně v poslední době mírně oslabil o ½ %. Trhy tak trochu stagnují vždy před zasedáním polské centrální banky. Ta avizovala ponechání nastavení měnových podmínek zatím beze změn až do H2 18. To vše i včetně úrovně sazeb na jejím historickém minimu, který dosahuje 1,5 %.

Sdílet