Publikováno: v sekci: Aktuality.

Americká technologická společnost IBM má možná potíže. Warren Buffett se jí zbavuje.

Americká technologická společnost IBM nyní silně ztratila důvěru jednoho z největších akcionářů miliardáře Warrena Buffetta. Investiční skupina Berkshire Hathaway opravdu prodala 1/3 třetinu ze svého podílu v IBM. Sám Warren Buffett to oznámil v rozhovoru se CNBC. Sám Warren Buffett totiž vlastnil na konci roku 2016 neuvěřitelných 81 milionů akcií IBM. Podle agentury Bloomberg to odpovídá podílu přibližně 8,7 %. Od počátku letošního roku již ale miliardář Warren Buffett prodal 1/3 z tohoto podílu.

Vyjádření miliardáře Warrena Buffetta

Sám miliardář Warren Buffett prohlásil, že opravdu nehodnotí IBM stejně, jako to dělal před 6. lety, kdy začal akcie nakupovat. Warren Buffett uvádí fakt, že americká technologická společnost IBM si nevedla tak dobře, jak on očekával, a jak také očekávalo vedení IBM v době, kdy začali akcie nakupovat. Důvodem je velmi silná konkurence na trhu. IBM je sice velká a silná společnost, ale má zároveň i velké a silné konkurenty.

Warren Buffett přehodnotil celou situaci, když se cena dostala nad zhruba 180 dolarů za jednu akcii, proto prodal podle něj rozumné množství akcií. Cena akcií IBM se právě dne 14. února dotkla 180 dolarů, což je v přepočtu 4 400 Kč, o 2 dny později sice ještě o něco vzrostla na 182,78 USD, ale pár dnů na to ukončily akcie na nižší na ceně 159,05 USD.

Berkshire Hathaway nyní vlastní více než 50 milionů akcií IBM

Společnost Berkshire Hathaway ale zůstává stále ve hře a vlastní více než 50 milionů akcií IBM. Vzhledem k současné ceně akcií společnost zastavila jejich další prodej akcií. Investice Warrena Buffetta do IBM zpočátku své okolí překvapila zejména vzhledem k dlouhodobě trvajícímu podhodnocování technologického sektoru společností Berkshire Hathaway a současně i neochotě Warrena Buffetta investovat do podnikání, které obtížnější chápal.

Nákup podílu v IBM byl jednou z největších investic do akcií společnosti Berkshire Hathaway. Vedle toho proběhly investice do firem American Express, Coca-Cola, Wells Fargo a nové do společnosti Apple a Kraft Heinz. Příjmy americké technologické společnosti IBM za poslední 3 měsíce ke konci března klesly o 3 % na 18,2 miliardy USD a zaostávají tak daleko za předpokládaným očekáváním analytiků. Společnost již zaznamenala pokles příjmů celkem ve 20. čtvrtletích za sebou. Podíl hrubého zisku na tržbách byl dokonce snížen z loňských 46,5 % na 42,8 %.

Sdílet