Publikováno: v sekci: Aktuality.

Cena ropy poprvé v historii v jednom dni ztratila veškerou svoji hodnotu. Kontrakt na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate – WTI s termínem dodáním v květnu klesl o 306 % a ukončil na částce minus 37,63 dolaru za barel.

Poprvé v historii prodeje ropy za svou ropu prodávající musí zaplatit kupujícímu. Obchodníci se rozhodli květnový kontrakt prodat za každou cenu, aby jim ropa jen tak nezůstala. Kvůli krizi zaznamenané v důsledku šíření koronaviru a výrazně nižší poptávce není o ropu ani americké rafinerie zájem. Po přetlaku nabídky se trh zhroutil. Ve Spojených státech ubývají kapacity pro uskladnění ropy v zásobnících a nikdo z obchodníků ropu nechce ani vlastnit.

West Texas Intermediate

Nastupující červnový kontrakt na WTI má mnohem vyšší vypovídací hodnotu, přesto klesl o 18 % na 20,43 dolaru za barel. Severomořská ropa Brent s dodáním v červnu si už odepsala 8 % a propadla se na 25,87 dolarů. Organizace zemí vyvážejících ropu – OPEC a její spojenci se v tomto měsíci dohodli na výrazném snížení těžby ropy. Tím hodlali kompenzovat pokles poptávky a podpořit cenu ropy. Analytici se domnívají, že ani tak není dohoda skupiny OPEC+ dostačující na to, aby odstranila převyšující nabídky nad poptávkou po ropě. Nestačí k obnovení rovnováhy na trhu.

OPEC+

Podle dohody skupiny OPEC+ se v květnu a červnu sníží těžbu o 9,7 milionu barelů denně. Kvůli klesající aktivitě rafinerií se stále v USA zvyšuje objem ropy ve skladovacích zařízeních. Zejména jde o významné překladiště Cushing v Oklahomě. Brzy dosáhne plné kapacity. I proto výrazně klesá cena ropy s dodáním v květnu, i když je kontrakt s pozdějším dodáním ropy zatím mnohem dražší.

Dopad na české čerpací stanice

Hlavní ekonom české investiční společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda se vyjádřil, že je nyní cenový rozdíl mezi ropou WTI a typem Brent největší od roku 2015. Levná ropa a celkový nezájem o paliva netíží jen Texas. I českých řidičů ubývá a tuzemským čerpacím stanicím klesá objem doplňkového prodeje, jako jsou nápoje a potraviny. Z druhotného prodeje mívají ale pumpaři vyšší marži než z prodeje samotných paliv. Obzvláště menší pumpy jsou existenčně ohroženy. Pokud současný stav potrvá delší dobu, dojde ke krachu mnoha čerpacích stanic v ČR.