Publikováno: v sekci: Kryptoměny.

Vládnoucí strana Jižní Koreje pravděpodobně v úterý uspořádá naléhavou schůzku s představiteli pěti největších kryptoburz ve státě. Úředníci se těší na to, že kryptoburzy ponesou odpovědnost za to, že při havárii Terra nezachránily obchodníky. 

Podle zpráv místního kanálu Newspim naplánovala vládnoucí strana Jižní Koreje na 24. května 2022 naléhavou schůzku, na níž budou ve státě pracovat představitelé pěti největších kryptoburz, včetně Korbita, Gopaxe, Upbita, Coinoneho a Bithumbu, kteří se dohodli na výsledku ztráty 40 miliard dolarů z pádu Terra.

Jižní Korea vyšetřuje pád Terra 

Zprávy naznačují, že kryptoburzy mají nést odpovědnost za škody, které investorům vznikly. Nepodařilo se jim zavést dostatečnou ochranu obchodníků a zastavit ztráty klientů během kolapsu. 

Člen jihokorejské vládnoucí strany a předseda parlamentního výboru pro zvláštní virtuální aktiva Yoon Chang-Hyeon v pondělí na Facebooku uvedl: „Prověříme [burzy] opatření na ochranu investorů.“

Minulé úterý už Chang-Hyeon zdůraznil naléhavou schůzi Národního shromáždění, která měla pád Terra vyšetřit. Člen vládnoucí strany navíc vyjádřil znepokojení nad průběhem místních výměn kryptografických informací během pádu Terry. Vysoké transakční poplatky a objemy obchodů stimulovaly kryptoburzy k tomu, aby navzdory jasným rizikům klientů udržovaly obchody UST a LUNA otevřené.

Kromě výše uvedeného šetření prověřují jihokorejské finanční regulační úřady všech 34 společností ve spojení s kryptografickými šiframi, včetně osmi kryptopeněženek, 26 kryptoburz a agentur pro správu bezpečnosti. Dále vyhodnocují, zda kryptoburzy vhodně uplatnily všechny základní nástroje ochrany zákazníků a boje proti praní špinavých peněz podle Newspimu.

Zasedání se zúčastní Seong Il-jong, předseda politického výboru, Jae-ok Yoon, předsedkyně výboru pro politické záležitosti, Kim Hee-gon, tajemník výboru pro politické záležitosti, a Yoon Chang-Hyeon, zvláštní předseda vládnoucí strany s virtuálním majetkem. Mezi další účastníky poroty patří Kim Jeong-gak, místopředseda komise pro finanční služby a předseda Finanční zpravodajské jednotky (FIU), úředníci z přilehlých ministerstev, jako je finanční dohled, Komise pro poctivé obchodování a Národní policejní agentura.

Do Kwon, generální ředitel TerraForm Labs, byl podle místních zpráv údajně pozván na rozhovor o naléhavé schůzce. Prokurátoři jižního distriktu v Soulu však již zkoumají Do Kwon kvůli pochybnostem o provedení Ponziho schématu reklamou na nerealizovatelné výsledky týkající se vkladů UST prostřednictvím kotevního protokolu. Vyšetřování začalo, když jihokorejští investoři oznámili záměr žalovat Kwona a jeho spoluzakladatele Daniel Shina za finanční prohřešky a podvody související s Terrou.