Publikováno: v sekci: Aktuality, Kryptoměny.

 

Zisky z těžby Bitcoinu se zvyšují i přes zákaz, který zavedla Čína před pár měsíci.

Na základě posledních zpráv od společnosti Glassnode, přesáhly denní příjmy těžařů bitcoinu 40 milionů dolarů. To činí +275% v porovnání s obdobím před rokem 2020. 

Podle údajů byl dosažen denního rekord dne 14. března 2021. Denní zisk činil 64,7 milionu dolarů. 

Po celý březen přesahovaly zisky průměrně 50 milionů dolarů. V této době se cena Bitcoinu pohybovala na hranici 60 000 dolarů. Zisky těžařů by tedy činily přibližně 1 000 BTC za den.

Většina této částky je z odměn za blok, přibližně 900 BTC/den. Výnosy z transakčních poplatků by se pohybovaly v rozmezí 75-125 BTC za den. Zisky těžařů závisí i na velké spotřebě elektřiny. Velká spotřeba elektřiny je i jedním z hlavních důvodů čínského zákazu. V Číně sídlilo přibližně 45% veškerých bitcoinových operací světa. 

Čínský zákaz těžby kryptoměn mnoho problémů nezpůsobil. Těžaři v Číně své farmy přemístili do sousedních zemí, jako Uzbekistán, Vietnam, Laos, Texas a Kanada, kde tento zákaz neplatí. Dále mají tyto státy dostatek levné energie.

Výzvou pro tuto aktivitu bude využívání alternativních zdrojů energie, např. sluneční, větrná, vodní a jaderná. Podle studie univerzity v Cambridge, těžaři v současné době získávají 38% energie z obnovitelných zdrojů.

Někteří odborníci tvrdí, že čínský zákaz zvýšil těžařům zisky. Zakladatel Blockcap a Core Scientific, Darin Feinstein, v srpnu sdělil CNBC:  „Poprvé v historii bitcoinové sítě došlo k úplnému zastavení těžby v cílené geografické oblasti, která zasáhla více než 50% sítě.“