Podle nejnovějších zpráv růst britského HDP ve třetím čtvrtletí poněkud zpomalil. Jde o první údaje o britském HDP po referendu o vystoupení z Evropské unie, které poukazují na zpomalení ostrovní ekonomiky.
Pokud jde o měnovou zásobu v eurozóně, tak tato roste a u objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech bude podle předpoklad vykázán jen slabý výsledek. Na očekávané další posilování dolaru ještě asi delší dobu počkáme. Analytici z Komerční banky celou situaci bedlivě sledují. I když jde o na první pohled méně zajímavá data, slibují nám díky menším výkyvům o trochu více poklidné obchodování.
Růst britského HDP za třetí čtvrtletí v číslech
Růst zmíněného britského HDP za třetí čtvrtletí bude vykazovat zpomalení z 0,7 % na 0,3 %. Nejvíce se projevila slabší aktivita v průmyslu a také ve stavebnictví. Oba tyto sektory podle očekávání přinesou záporný příspěvek.
Celkovou dynamiku v této sféře doslova zachraňuje rozběhnutý sektor služeb. I zde bylo ale zaznamenáno mírné zpomalení ve třetím čtvrtletí podle odhadu SG.
Co se týká půjček v rámci soukromého sektoru v eurozóně, ty v poslední době přinesly pozitivní výsledky. Jde o hlavní důvod, pro který právě ekonomové SG v této době očekávají mírné zrychlení meziročního růstu právě u měnového agregátu M3. Stále přibývají nové úvěry, zejména ve dvou největších zemích naší eurozóny.
V menších zemích bude růst úvěrů malý a poslední průzkum ECB o bankovních půjčkách tyto obavy spíše potvrdil. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA zůstaly slabé i v září a přidaly pouze 0,3 % m/m. Největší nejistotou vládne u objednávek letadel, kdy SG počítá se započítáním všech objednávek. Jestliže by tomu tak nebylo, mohlo by číslo propadnout až na – 1,7 %.
Euro umírnilo své ztráty z minulého týdne a kurz oproti dolaru se vrátil nad 1,090 USD/EUR.
Vývoj na regionálních devizových trzích
V Maďarsku podle analytiků klesl podíl nezaměstnaných 1,1 % na 4,8 % a jde o historicky nejnižší hodnotu. Forint a zlotý měly stále mírnou tendenci ztrácet, ale jejich ztráty zůstaly omezené. Polská měna ztratila asi třetinu procenta na 4,33 PLN/EUR, maďarská oslabila o necelou jednu desetinu a je u úrovně 309,0 HUF/EUR. Na regionálních devizových trzích byl vývoj velmi klidný. Koruna zůstává na hladině 27,02 CZK/EUR.