Pečlivě připravený a za každých okolností dodržovaný Money Management je v jakémkoliv obchodu velmi důležitým prvkem pro dosáhnutí úspěchu. Jakmile začnete obchodovat bez toho, abyste měli připravený money management, tak uspějete jen s notnou dávkou štěstí.

Hlavním cílem money managementu je ochránit obchodní kapitál investora a zajistit investorovi přežití na trhu i po dlouhé sérii ztrátových obchodů.

 Co je úkolem money managementu?

  1. zajistit přežití
  2. zajistit malé ztráty
  3. zajistit stabilní zisky

V obchodu s CFD komoditami lze Money Management rozdělit na dva druhy. Podle toho jak moc hodláte při svých investicích riskovat.

Konzervativní Money Management

Při konzervativním Money Management je Váš vklad do jednoho obchodu maximálně 5% (některé literatury udávají mezní hranici již od 3%) z Vašeho celkového kapitálu. Maximálně 15% poté investujete do všech probíhajících obchodů, do kterých jste investovali v jeden čas.

Při konzervativním Money Management sice příliš rychle nezbohatnete, ale zároveň Vás případný neúspěch nebude tolik bolet. Naopak, můžete dosáhnout „jistějšího“ a pomalejšího zisku v případě, že průměr Vašich investic bude výnosný.

Agresivní Money Management

U agresivního Money Management platí, že limity jsou dvojnásobně vyšší oproti konzervativnímu Money Management. V číslech se tedy jedná o maximálně 10% vkladu do jednoho obchodu a 30% vkladu do všech v jednu chvíli probíhajících obchodů.

V tomto případě samozřejmě platí, že můžete dosáhnout rychlejšího a vyššího výdělku. Na druhou stranu ale riskujete, že pokud se dostanete do černé série investic, tak brzy vyplýtváte Váš kapitál na neúspěšných obchodech.

Stanovte si rizikový kapitál

V každém případě je před zahájením obchodování na místě oddělit si část Vašich financí, ze kterých vytvoříte takzvaný „rizikový“ kapitál. Tedy kapitál, který si budete moci ztratit bez toho, aniž by to pro vás představovalo nějaké větší problémy. Výhodou je, že díky při obchodování na forexovém trhu můžete disponovat i s menším kapitálem v hodnotě několika tisíc korun a to díky pákovému efektu.