Binární opce jsou jedním z možných nástrojů, se kterými lze na finančním trhu obchodovat. Jejich hlavními charakteristickými rysy bývá zejména to, že jsou jednoduché a přehledné. Obchodování s binárními opcemi tedy může zvládnout takřka každý, kdo má alespoň nějaké ekonomické myšlení.

Opce je kontrakt, který jeho vlastníkovi dává právo, nikoliv však povinnost, koupit nebo prodat podkladové aktivum za určitou cenu v daném období.

Princip binárních opcí

Základní princip binárních opcí je poměrně jednoduchý. K tomu, abyste dosáhly zisku, je zapotřebí správně předpovědět, jestli se cena podkladového aktiva dostane za určitou dobu na vyšší, popřípadě nižší úroveň. Neřešíte, jak moc se cena pohne, pouze tipujete, jakým směrem se bude v následujícím okamžiku ubírat. Jinými slovy:

 Až opce expiruje (vyprší její platnost), bude cena níž nebo výš, než je teď?

Jasné ovšem je, že odhadnout budoucí vývoj ceny není úplně jednoduché a je k tomu zapotřebí vytvářet různé odhady a analýzy o tom, jak by se mohly různá aktiva vyvíjet a jaká bude jejich cena poté co expirují (vyprší jejich platnost). Časový úsek si přitom můžete zvolit sami a je jedno, zdali se bude jednat o minuty, hodiny či dny.

Následně si již pouze zvolíte částku, kterou chcete do obchodu vložit, potvrdíte obchod a budete čekat na chvíli, kdy opce expiruje. Posléze budete vědět, zdali jste vydělali, potažmo prodělali, Vámi určenou fixní částku.

Zhodnocení binárních opcí

Co se týče zhodnocení binárních opcí, tak to je různé podle makléřů či typu opce. Pohybuje se řádově od 65 % až po stovky procent, záleží na expiraci a typu opce. Každopádně obecně lze říci, že při krátkodobých opcích (minutové až hodinové expirace) je zhodnocení okolo 80%.

Výhody binárních opcí

Nízké vstupní náklady

Velkou výhodou binárních opcí je, že investor nemusí disponovat vysokým kapitálem. Minimální výše investice začíná od částky 10$. Proto pokud máte alespoň 200$ (při tezi, že 1 transakce nepřekročí 5% celkového rozpočtu), lze začít efektivně obchodovat.

Riziko je předem dané

U binárních opcí tradeři dopředu znají maximální zisk i ztrátu. Ztráta je investovaná částka, zisk je investice navýšená o profit. Tudíž není možné ztratit větší objem peněz (max. do výše investice) či se dokonce zadlužit.

Jednoduchost

Obchodní platforma je velmi jednoduchá. Proto je vhodná i pro ty, kteří nikdy ještě neinvestovali. Dokonce ani časově není opční obchodování náročné. Denně stačí i několik desítek minut.

Bez poplatků

Většina brokerů si neúčtuje žádné poplatky za vedení obchodního účtu či za uzavření transakce. Vyjímkou jsou pouze poplatky za dlouhodovou neaktivitu.

Možnosti

Obchodovat binární opce je možné nejen na opčních burzách. Podkladovým aktivem mohou být komodity, burzovní indexy či akcie. Velmi populární jsou také forexové binární opce, kde podkladové aktivum představují měnové páry.